انواع گوناگون پوشش های ضد حریق معدنی چیست

در مطالب گذشته به توضیح پوشش های ضد حریق معدنی پرداختیم  و دانستیم که آن ها در مراقبت از ساختمان ها هنگام حریق بسیار مقاوم هستند. در این مقاله می خواهیم با انواع محافظ های عایق و ضد حریق معدنی آشنا شویم.

پوشش های ضد حریق معدنی که بر پایه گچ هستند

پوشش های ضد حریق معدنی بر پایه گچ از مواد نسوز و کاملا مقاوم در برابر حریق ساخته شده است. این مواد ضد حریق باید برای بخش های داخلی ساختمان ها مورد استفاده گیرد. در بخش های خارجی به دلیل این که به صورت مستقیم در برابر رطوبت و هوا زدگی قرار دارند، استفاده از این پوشش ها مناسب نمی باشد. برای اجرای این نوع باید از روش ماله کشی و اسپری استفاده شود.

پوشش های ضد حریق که بر پایه مواد معدنی پشم سنگ هستند

پوشش های ضد حریق بر پایه مواد معدنی پشم سنگ از نوع دیگری از این مواد می باشند که از خانواده عایق های معدنی و  متشکل از الیاف هایی هستند که بسیار ظریف می باشند و از مواد مذابی با درجه حرارت 1500 تهیه می شوند.

برای ساخت این محافظ ها و پوشش های عایق از ماده اولیه ای به نام سنگ آتشفشانی بازالت که جزیی از خانواده سنگ های آذرین و دولومیت می باشد، استفاده می شود که در ادامه مواد مذابی که به وجود می آید را به وسیله رزین هایی با فواصل کاملا مشخص، ثابت و محکم نگه می دارند. باید بدانید که پشم سنگ از لحاظ شیمیایی کاملا خنثی می باشد و به هیچ عنوان سبب خوردگی سطح ها نمی شود همچنین در هنگام تولید پشم سنگ از مواد هایی مانند HCFC، HFC و CFC که برای لایه اوزن بسیار مضر می باشد، استفاده نمی شود.

پوشش های ضد حریق که بر پایه ورمیکولت هستند

پوشش های ضد حریق بر پایه ورمیکولت بر اساس مواد معدنی نسوز و بسیار سبک طراحی شده است. این نوع از محافظت کننده ها در مقابل آتش هایی از نوع هیدروکربنی تا درجه حرارتی به اندازه 1200 و در مدت زمان 4 ساعت مقاوم هستند. امتیاز بزرگی که این نوع از پوشش های ضد حریق دارند این می باشد که سازه هایی که با این مواد ضد حریق پوشانده شده اند در برابر شوک های ابتدایی که به دلیل دمای بسیار بالا رخ می دهد، کاملا مقاوم هستند.

                  محصولات ضد حریق            SSPC (مقاوم حریق)    سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی (پوشش ضد حریق)   OSHA (عایق ضد آتش)   مقاوم حریق   شرکت ملی نفت ایران (رنگ ، عایق ، نسوزکاری ، پوشش ضد حریق اسکلت فلزی)FM Approved (فایرپروف)    ISO9001