پوشش های ضد حریق سازه فولادی چیست

 موضوع بسیار مهمی که طراحان و همچنین محاسبان هر سازه ای باید مد نظر داشته باشند این است که باید اسکلت ساختمان را در برابر حریق مقاوم کنند و حتما از پوشش های ضد حریق به خصوص برای سازه های فولادی و به ویژه اگر به شدت در معرض بروز آتش سوزی هستند، استفاده نمایند.

مهندسی حریق و طریقه استفاده از پوشش های ضد حریق سازه فولادی

در ساختمان هایی از جنس فلز نباید استفاده از پوشش های ضد حریق متناسب با آن ها را فراموش کرد که این کار نیز از مهم ترین روش های محافظتی و امنیتی در رشته مهندسی حریق محسوب می شود. پایه ها و ستون های اصلی باید حتما توسط محافظ های عایق مخصوص سازه های فولادی پوشانده شوند. در موارد خاص و ویژه کف زمین، سقف ها و دیوار ها نیز باید در مقابل حرارات مقاوم سازی شوند.

دلیل استفاده از پوشش های ضد حریق سازه فولادی چیست

فولاد هایی که در سازه ها به کار می روند، در برابر دمای 500 درجه بیشتر از نیمی از مقاومت خود را از دست می دهند و به همین دلیل می باشد که نیاز به وجود محافظ های عایق و ضد حریق بسیار حس می شود.

بر اساس دستور العملی که توسط ISO بیان شده است، آهن و فولاد در برابر حریق در بازه زمانی کمتر از 10 دقیقه به دمای 500 درجه می رسد که این دما دقیقا نقطه ای می باشد که سبب خم شدن و خمیدگی آهن می شود که بیشتر از 50 درصد از مقاومت خود را از دست خواهد داد.

به همین دلیل بارز می باشد که در بیشتر نیروگاه ها به دلیل این که خطر آتش سوزی و حریق بسیار زیاد است، به ویژه برای ساختمان هایی که از جنس فلز هستند از پوشش های ضد حریق کاملا مقاوم استفاده می کنند و به خوبی سازه را مقاوم می سازند.

 

 

 

                  محصولات ضد حریق            SSPC (مقاوم حریق)    سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی (پوشش ضد حریق)   OSHA (عایق ضد آتش)   مقاوم حریق   شرکت ملی نفت ایران (رنگ ، عایق ، نسوزکاری ، پوشش ضد حریق اسکلت فلزی)FM Approved (فایرپروف)    ISO9001